Jak używać poczty Gmail
Poniżej znajdziesz rozwiązanie swojego problemu. Jeśli jednak ono nie pomoże, wezwij naszego fachowca!
Jeśli tak, czas w praktyce poznać jego liczne zalety.
Ten szybki kurs wtajemniczy Cię w sprawną obsługę poczty elektronicznej, która od tej chwili stanie się czystą przyjemnością.
Przewaga Gmaila nad resztą świata
Przy okazji zakładania konta Gmail wymieniłem obszerną pojemność jako jedną z jego kluczowych zalet. Obecnie każdy użytkownik Gmaila ma do wykorzystania 7,5GB przestrzeni dyskowej, co w praktyce oznacza, że listów z Gmaila nigdy nie musimy usuwać. Jeśli nie są nam już potrzebne, po prostu je archiwizujemy, przez co nie są widoczne w spisie wiadomości Odebranych (po lewej), lecz można je znaleźć w pozycji Wszystkie, etykietach (o czym za chwilę) oraz przez wyszukiwarkę u góry strony. Jakby tego było mało, nasze konto jest poszerzane o dodatkowe MB w każdej chwili.
Listy w Gmailu dostępne są w każdej chwili, z każdego miejsca na świecie - wystarczy wejść na stronę Gmail.com i zalogować się.
Etykiety i gwiazdki w Gmailu
Twórcy Gmaila wyszli z założenia, że wiadomości powinny być etykietowane, a nie katalogowane. Różnica polega na tym, że list możemy włożyć tylko do jednego katalogu, lecz etykiet możemy mu nadać nieskończenie wiele. Przykładowo dany list możemy oznaczyć etykietą Osobiste i jednocześnie Podróże, dzięki czemu znajdziemy go pod tymi właśnie kategoriami, kliknąwszy na ich nazwy po lewej stronie Gmaila.
Przypiszmy teraz etykietę Potwierdzenia do trzech e-mailów, które dostaliśmy przy okazji założenia konta. Wchodzimy w wiadomości Odebrane i zaznaczamy trzy kwadraty przy e-mailach od "Zespołu Gmaila" (są to maile najstarsze, jeśli ich nie widzimy, są zapewne widoczne na kolejnej stronie spisu, po kliknięciu napisu "Starsze" po jego prawej stronie). Mamy teraz dwie możliwości. Jeśli chcemy przypisać więcej niż jedną etykietę i następnie ewentualnie zarchiwizować list (usunąć z Odebranych, ale pozostawić w archiwum Wszystkich, etykiet i wyszukiwania), wybieramy menu rozwijane Etykiety i naciskamy na żądaną pozycję. Kilka zostało stworzonych automatycznie (w Potwierdzeniach możesz trzymać np. e-maile aktywacyjne z for internetowych), możesz także dodać nowe.
Często jednak - i także w naszym przypadku - chcemy nadać tylko jedną etykietę i szybko pozbyć się maila z głównego widoku Odebranych wiadomości, czyli zarchiwizować go. Do tego służy menu rozwijane "Przenieś do". W praktyce jest to równoznaczne z przypisaniem jednej etykiety z menu rozwijanego Etykiet, a następnie kliknięcie przycisku "Archiwizuj". Użyj jednego z tych sposobów, by zarchiwizować trzy rzeczone wiadomości.
Aby teraz dostać się do nich, wybierz pozycję "6 więcej" po lewej stronie, a następnie Wszystkie lub Potwierdzenia. Kategorii Wszystkie będziesz czasem używać, naciśnij więc na jej nazwę i przesuń ją myszą nad rozwiniętą właśnie listę (zwalniając następnie przycisk myszy), by nie musieć za każdym razem rozwijać "6 więcej". Tak samo możesz uczynić z etykietami, np. z "Pracą".
Z bocznego menu wybierz Wszystkie. Zobaczysz, że obok tytułów trzech e-mailów od "Zespołu Gmaila" pojawiły się nazwy etykiet, które przypisaliśmy. W gąszczu wątków lepiej odróżnisz je, jeśli nazwy tych etykiet będą kolorowe. Kolor etykiety możesz ustalić klikając na kwadrat obok jej nazwy w lewym menu Gmaila. Szczególnie polecam ustawienie wyraźnych kolorów dla etykiet Praca i Osobiste.
Zauważ, że przy tytule każdej wiadomości jest wyblakła gwiazdka. Jeśli ją naciśniesz, wyróżnisz wiadomość - będzie lepiej widoczna. Korzystając z menu po lewej możesz szybko zobaczyć wszystkie "Oznaczone gwiazdką" listy. Ponowne kliknięcie usuwa wyróżnienie.
Oczywiście powyższe czynności można wykonywać nie tylko będąc w spisie listów, lecz także przy przeglądaniu konkretnego wątku. Przy tej okazji będziesz mógł np. wydrukować całą historię rozmowy (prawy górny róg przy przeglądaniu wątku), jak również użyć napisu "Rozwiń wszystko", znajdującego się w tym samym miejscu. Służy on do rozwijania wiadomości, które są automatycznie zawijane, by ułatwić przeglądanie długich wątków. Odczytaj teraz list, który wysłałeś sobie przy tworzeniu konta. Zobaczysz, że pierwsza wiadomość jest skrócona - rozwiniesz ją, klikając na początek jej treści lub przy pomocy rzeczonego napisu.
Automatyczne uzupełnianie adresów i spam
Zauważ, że jeśli teraz Utworzysz nową wiadomość (lewy górny róg) i zaczniesz w pole "Do:" wpisywać swój adres (lub inny, na który już pisałeś list), pojawi się podpowiedź, którą będziesz mógł wybrać. Jeśli ktoś Ci odpisał, możesz użyć jego podpisu, by wprowadzić jego adres do tego pola.
Gmail ma wbudowane genialne filtry antyspamowe, co oznacza, że najwyżej raz na rok zobaczysz niechcianą wiadomość reklamową w Odebranych. Jeśli jakimś cudem tak się stanie, zaznacz ją (lub otwórz) i naciśnij przycisk "Zgłoś spam".
Filtry wiadomości w Gmailu
Jeśli korespondujemy często np. z rodziną lub znajomymi z pracy, możemy ustawić automatyczne przypisywanie listom od tych osób etykiet. Zróbmy to teraz.
Kliknij na "Utwórz filtr" po prawej od pola wyszukiwania, w górnej części Gmaila. W pole "Od:" wpisz adres osoby, z którą często korespondujesz (możesz też wpisać swój adres, do celów testowych). Naciśnij przycisk "Wyszukiwanie testowe", by upewnić się, że filtr będzie stosowany do właściwych wiadomości. Przejdź do "Kolejnego kroku". Z rozwijanej listy wybierz pożądaną etykietę, która ma być automatycznie nadawana wiadomościom pochodzącym z wpisanego przed chwilą adresu. Zaznaczając pozycję "Zastosuj filtr także do poniższych wątków" możesz zastosować tę regułę do listów już otrzymanych. Wciśnij przycisk "Utwórz filtr". Gotowe!
Jeśli utworzyłeś filtr używając swojego adresu, wyślij do siebie nową wiadomość mailową, by zobaczyć, jak to działa w praktyce.
Gratuluję - wiele się dziś nauczyłeś! Zobaczysz, że zaprocentuje to już w ciągu kilku dni.
Następnym razem zajmiemy się wbudowanym czatem tekstowym, głosowym i wideo oraz kilkoma świetnymi opcjami Gmaila, które jeszcze bardziej ułatwią i umilą pisanie listów!
Jeśli nie udało Ci się rozwiązać problemu, wezwij naszego fachowca!
Twój komputer będzie najszybszy, jeśli regularnie będziesz go czyścił. Za darmo, co 6 tygodni przyślemy Ci przypomnienie wraz z instrukcjami profilaktycznymi - zapisz się już teraz!
Jeśli ten artykuł Ci się przydał, poleć go znajomym i rodzinie!
Dodaj komentarz