Najlepszy Darmowy Antywirus

Poniżej znajdziesz rozwiązanie swojego problemu. Jeśli jednak ono nie pomoże, wezwij naszego fachowca!

Komputer bez programu antywirusowego jest jak samochód bez hamulców.

Pierwszą rzeczą po podłączeniu nowej maszyny do Internetu powinno być pobranie skutecznego antywirusa. Chociaż istnieje ich mnóstwo, w pełni wystarczą darmowe rozwiązania.

Za chwilę dowiesz się, który darmowy antywirus jest najlepszy, jak go zainstalować i skonfigurować, a także - czy warto mieć więcej niż jeden program czuwający nad naszym bezpieczeństwem.

Najlepszy darmowy antywirus

Darmowe programy antywirusowe

Obecnie na rynku liczą się dwa darmowe programy antywirusowe: AVG i Avast.

Obydwa oferują zbliżone możliwości, jednak przez lata AVG wykazał u mnie lepszą skuteczność, częściej (lub po prostu wcześniej, aniżeli Avast) wykrywając zagrożenia.

Z tego względu to właśnie AVG polecam jako najlepszy program antywirusowy.

Czy warto mieć więcej niż jeden antywirus?

Jeśli masz na komputerze ważne dane lub używasz go do wchodzenia na swoje konto bankowe, to dobrze mieć dwa antywirusy. Raz na rok możesz zobaczyć jakiś błąd, gdy obydwa jednocześnie spróbują odwirusować ten sam plik, ale nic złego się nie stanie.

Trzeba przy tym pamiętać, że oprogramowanie antywirusowe trochę spowalnia komputer, więc ochrona więcej niż dwoma programami nie ma sensu. Jeśli nasz komputer jest wystarczająco wydajny, możemy oprócz omawianego poniżej antywirusa AVG zainstalować także Avasta.

Jak sprawdzić, czy komputer podoła dwóm antywirusom?

Naciśnij przycisk Windows (ze znakiem okienek, w lewym dolnym rogu klawiatury) i trzymając go, wciśnij klawisz Pause/Break (prawy górny róg klawiatury). Pojawi się okienko z wyświetloną ilością pamięci RAM, podaną w GB lub MB. Jeśli wynosi ona 1GB lub więcej, komputer powinien poradzić sobie z dwoma antywirusami.

Jeżeli natomiast komputer ma 256MB lub więcej (aż do 1000MB, czyli 1GB) pamięci, to jeden antywirus stanowi maksimum jego możliwości. Nie martw się - wystarczy to do ochrony przed 95% wirusów.

W przypadku ilości pamięci mniejszej, niż 256MB, powoduje ona niesamowitą powolność komputera (nawet bez antywirusa) i zanim zrobisz cokolwiek innego, wydaj 100zł na większą ilość pamięci RAM, by wyraźnie odczuć zmianę na lepsze.

Pobieranie najlepszego darmowego antywirusa AVG

Pełną wersję AVG pobierzemy ze strony producenta: download AVG. Jeśli odnośnik nie działa - daj znać w komentarzach poniżej, a poprawię go w ciągu dnia. Na otwartej stronie klikamy na napis "AVG Anti-Virus (wersja darmowa)" w wersji zajmującej ok. 100MB.

Wersja AVG, którą właśnie pobierasz, jest przeznaczona do użytku domowego - i w tym zakresie świetnie spełnia swoje zadanie. Jeśli jednak potrzebujesz licencji dla firmy lub po prostu chcesz mieć lekko lepszą ochronę, możesz kupić płatną wersję, zwaną AVG Internet Security. Zobacz porównanie możliwości. Rozwiązania pośredniego (lekko tańszego), zwanego AVG Anti-Virus Pro raczej nie opłaca się kupować.

Oferta specjalna dla czytelników Wydajnego Komputera: dwuletnia licencja AVG Internet Security w cenie rocznej (także dla firm).

Instalacja AVG Anti-Virus Free Edition

Po otwarciu pobranego pliku ujrzymy instalator w polskiej wersji językowej, który poprowadzi nas do celu.

Jeżeli mamy już zainstalowany inny antywirus, to instalator AVG doradzi jego deinstalację. Decyzja należy do nas. Ja zawsze zostawiam Avasta, klikając w tym wypadku "Pomiń (niezalezane)" i potwierdzając przyciskiem Tak.

W ostatnim kroku zdecydowanie polecam odznaczyć propozycję instalacji "AVG Security Toolbar".

Instalator poprosi nas jeszcze o zamknięcie przeglądarki, więc lepiej zapisać strony, które się ma otwarte (w szczególności tę!).

Konfiguracja naszego darmowego antywirusa

Po zakończonej instalacji warto kliknąć prawym klawiszem myszy na ikonę AVG (czterokolorowy kwadrat) obok zegara i wybrać "Aktualizuj teraz". Jeżeli dostępna jest jakaś aktualizacja, po chwili zostanie nam zaproponowana - powinniśmy ją zatwierdzić.

Kliknij jeszcze dwukrotnie lewym klawiszem myszy na tę ikonę. Z menu Narzędzia wybierz Ustawienia zaawansowane. Ze spisu po lewej wybierz Aktualizacja, a następnie odznacz "Twórz nowy punkt przywracania systemu w trakcie każdej aktualizacji programu" - oszczędzi to mnóstwo miejsca i sporo czasu. Jest to zabieg bezpieczny. Zaakceptuj zmiany przyciskiem OK i zamknij pozostałe okienko.

Twój antywirus już czuwa - o bezpieczeństwo już nie musisz się martwić!

A co z konkurencją?

Możliwe, że słyszałeś lub usłyszysz o płatnej konkurencji. Oto kilka słów subiektywnej opinii:

  • Antivirenkit, mks_vir - mają mniejszą skuteczność
  • Panda Antivirus, Symantec Norton Antivirus - lubią ogromnie spowalniać system

Jak jeszcze zabezpieczyć komputer?

Zainstaluj drugi darmowy antywirus oraz przeczytaj powiązane tematycznie artykuły (poniżej), a w szczególności ten o darmowej zaporze ogniowej.

Jeśli nie udało Ci się rozwiązać problemu, wezwij naszego fachowca!

Twój komputer będzie najszybszy, jeśli regularnie będziesz go czyścił. Za darmo, co 6 tygodni przyślemy Ci przypomnienie wraz z instrukcjami profilaktycznymi - zapisz się już teraz!

Jeśli ten artykuł Ci się przydał, poleć go znajomym i rodzinie!

Otrzymuj nowe artykuły na e-mail! Podaj swój adres:

Możesz także subskrybować kanał RSS!