Czyszczenie dysku – zwalnianie miejsca w Windows XP

Poniżej znajdziesz rozwiązanie swojego problemu. Jeśli jednak ono nie pomoże, wezwij naszego fachowca!

Brakuje Ci miejsca i nie masz już czego usuwać? Dobrze trafiłeś - w dalszej części artykułu zajmiemy się czyszczeniem dysku ze zbędnych danych.

Dzięki podanym zabiegom zyskamy nawet do kilku gigabajtów wolnego miejsca.

Jeśli masz inny system, przeczytaj Oczyszczanie Windows Vista.

Kurs skierowany jest dla osób niezbyt obytych z komputerem.

Serdecznie zapraszam do lektury!

Czyszczenie dysku

Objaśnienia i przyjęte konwencje

Jeśli czytałeś poprzednią część kursu o trikach i sztuczkach w celu poprawnej konfiguracji Windowsa XP i znasz przyjęte tam konwencje, to możesz przejść do kolejnego paragrafu. Jeśli nie - przeczytaj wszystko po kolei.

Niektóre otwarte okna w Windowsie nie są widoczne w pasku koło przycisku Start, w szczególności okna ustawień. Jeśli więc otworzymy takie okno i klikniemy na okno przeglądarki (lub inne), to okno ustawień "schowa się" za nie. Można się do niego spowrotem dostać minimalizując bieżące okno (np. przeglądarki), czyli klikając na przycisk ze znakiem podkreślenia _ w jego prawym górnym rogu.

Klikanie kolejno na odpowiednie napisy jest połączone strzałką, np. "Start → Uruchom..." należy rozumieć jako "naciśnij przycisk Start (lewy dolny róg ekranu) i kliknij pozycję Uruchom...".

Przejście do kolejnych podkatalogów jest połączone znakiem "/", np. "C:/Windows/System" należy rozumieć jako "w Mój komputer kliknij dwukrotnie na dysk C, następnie dwukrotnie na katalog Windows, a później na katalog System". Jeśli ścieżka dotyczy dysku C, chodzi o dysk, na którym zainstalowany jest system Windows (a więc najczęściej właśnie C).

Dwa klawisze połączone plusem należy rozumieć jako wciśnięcie ich jednocześnie, czyli np. "Ctrl+Shift" rozumiemy jako "wciśnij klawisz Ctrl i trzymając go, naciśnij raz klawisz Shift".

W artykule założyłem, że widok Panelu sterowania jest w trybie klasycznym, czyli klikamy Start → Panel sterowania i jeśli po lewej mamy napis "Przełącz do widoku klasycznego", to go klikamy. Po przeczytaniu artykułu można kliknąć w tym samym miejscu napis "Przełącz do widoku kategorii".

Czyszczenie dysku - przygotowania

Czyszczenie dysku

By wprowadzać dalej opisane zmiany, potrzebujemy zmienić kilka ustawień.

Będąc w dowolnym katalogu, klikamy na napis Narzędzia → Opcje folderów → zakładka Widok. Odznaczamy opcję "Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego (zalecane)" - pojawi się zapytanie, na które odpowiadamy klikając Tak. Zaznaczamy opcje: "Pokaż ukryte pliki i foldery", "Wyświetl zawartość folderów systemowych". Zmiany zatwierdzamy przyciskiem OK.

Bez obaw, nic złego się nie stanie ;) Jeśli jednak wolisz dmuchać na zimne, zamiast usuwać pliki, przenoś je do jakiegoś innego katalogu - po zrestartowaniu komputera będzie można je usunąć, jeśli nie pojawią się żadne błędy. Podkreślam jednak, że poniższe zabiegi nie powinny w żaden sposób wpłynąć na funkcjonowanie komputera - jest to usuwanie zbędnych plików. Osobiście robię je automatycznie od lat i nigdy nie miałem żadnego problemu.

Niebieskie foldery w C:/Windows - $Nt...

Czyszczenie dysku - Niebieskie foldery

W katalogu C:/Windows znajdują się foldery zaczynające się na "$Nt" (np. $NtServicePackUninstall$, czy $NtUninstallKB823182$), zaznaczone na niebiesko. Zajmują one zazwyczaj kilkaset MB. Wewnątrz nich są pliki potrzebne do odinstalowania łatek systemowych. Nikt jednak nie przeprowadza deinstalacji, bowiem bez nich system jest dziurawy. Foldery te można spokojnie usunąć wraz z zawartością.

C:/WUTemp, D:/WUTemp itd. oraz C:/Program files/Windowsupdate

Katalog WUTemp na dowolnym dysku (C, D, E itd.) zawiera pliki potrzebne tylko podczas instalacji łatek. Można więc go spokojnie usunąć. Czasami pliki te przechowywane są w folderze C:/Program files/Windowsupdate - również można je usunąć.

C:/WindowsSoftwareDistribution oraz 9470bb12e8a4f3447657236478e41c5 itp.

Katalog C:/WindowsSoftwareDistribution także lubi zajmować kilkaset MB. Zawiera pliki wykorzystywane przy instalacji łatki Service Pack 2. Można go bezpiecznie usunąć.

Foldery typu 9470bb12e8a4f3447657236478e41c5 czasem występują na różnych dyskach, np. C:/9470bb12e8a4f3447657236478e41c5. Są to pozostałości po instalacji łatek - do usunięcia. Ich nazwy są zmiennie, ale ogólnie są podobne do tej przykładowej.

Pliki tymczasowe, np. w C:/Windows/Temp

Czyszczenie dysku - Pasek adresu

Mając otwarty dowolny katalog, zaznacz pasek adresu (tak jak na obrazku obok).

Zamiast obecnej tam treści, wpisz %temp% (wraz ze znakami procentów) i naciśnij Enter. Przejdziesz do katalogu Temp z plikami, które możesz bez problemu usunąć - są to pliki tymczasowe różnych aplikacji. Zawartość tego folderu zajmuje często kilkaset MB, a nawet kilka GB. Jeśli któregoś pliku nie da się usunąć, bo jest w użyciu, nie przejmuj się - zaznacz pozostałe i usuń, co się da. Podobnie zrób z zawartością katalogu C:/Windows/Temp

W folderze C:/Documents and Settings/Nazwa twojego profilu/Ustawienia lokalne/Temporary Internet Files znajdują się pliki tymczasowe, pobierane z Internetu. Możesz je usuwać co tydzień - miesiąc. Minus jest taki, że będą pobierane z sieci od nowa. Często jednak znajdują się tam pliki, które już nigdy nie będą używane, więc warto ten folder czyścić. Jest to w pełni bezpieczne.

Wyłączanie hibernacji - plik hiberfil.sys

Czyszczenie dysku - Hibernacja

Hibernacja pozwala na zapisywanie stanu systemu (wraz z pamięcią RAM) na dysku i wyłączenie komputera. Po jego włączeniu wszystko wygląda jak wcześniej (otwarte są te same okna itp.) w przeciwieństwie do zwykłego wyłączenia komputera, które przy okazji zamyka wszystkie otwarte programy. W praktyce hibernacja ma sens tylko dla laptopów.

Przy włączonej hibernacji na dysku C znajduje się plik hiberfil.sys o rozmiarze kilkuset MB do kilku GB. By się go pozbyć, należy wyłączyć możliwość hibernacji. Jest to operacja w pełni bezpieczna i odwracalna - zawsze możemy spowrotem włączyć hibernację.

Klikamy Start → Panel sterowania → Opcje zasilania → zakładka Hibernacja. Odznaczamy opcję Włącz hibernację i klikamy OK. Plik hiberfil.sys usunie się samoczynnie. Tym samym sposobem możemy kiedyś włączyć hibernację.

Niebieskie foldery w C:/Windows - $hf_mig$ i $xpsp1hfm$

W katalogu C:/Windows jest też folder $hf_mig$, który lubi zajmować kilkaset MB miejsca. Rzadziej występuje obok niego folder $xpsp1hfm$. Oto, co na ich temat napisała picasso:

Te ukryte foldery to znak dokonania aktualizacji Windowsa.

$xpsp1hfm$ = Service Pack 1 i HotFix Migration

$hf_mig$ = HotFix Migration

Instalując jakieś poprawki, czy łatki są one automatycznie dublowane w postaci alternatywnej kopii w tych folderach. Celem jest zapobiegnięcie podmianie wersji plików ich starszymi wersjami. Np. zainstalowałeś na komputerze plik łatki Windowsa w wersji 5.6.200. Zostały one sklonowane w owych folderach. Następnie próbujesz instalować np. pakiet zestawu łatek, który ma ten sam plik ale w wersji starszej np. 5.6.100. Wtedy właśnie jest uruchamiany mechanizm MIGRACJI, czyli omijania plików starszej wersji. Plik jest pobierany właśnie z dysku z tej kopii w dolarkowym folderku, zamiast z pakietu.

W praktyce te katalogi także zawsze czyszczę i nie napotkałem na żadne błędy ani u siebie, ani u znajomych.

Wyłączanie Przywracania systemu

Czyszczenie dysku - Przywracanie systemu (system restore)

Windows XP domyślnie ma włączoną funkcję Przywracania systemu, która w teorii oferuje przywrócenie systemu do stanu z danego dnia w razie awarii. W praktyce narzędzie to psuje zainstalowane od danej daty aplikacje, robi problemy i ogólnie jest bezużyteczne. Pliki generowane za jego pomocą mogą zajmować nawet kilka GB na każdym dysku.

Aby wyłączyć Przywracanie systemu, naciskamy klawisz z logo Windows i trzymając go, jednokrotnie klawisz Pause/Break (u samej góry klawiatury, nad strzałkami). W otwartym okienku przechodzimy do zakładki Przywracanie systemu i zaznaczamy "Wyłącz Przywracanie systemu na wszystkich dyskach". Zatwierdzamy przyciskiem OK. Na pytanie, czy jesteśmy pewni, odpowiadamy Tak. Warto teraz upewnić się, że pliki związane z tą funckją zostały usunięte - patrz paragraf "Oczyszczanie dysku".

Kosz - czyszczenie i rozmiar zawartości

Czyszczenie dysku - Kosz

Nawet jeśli usuniemy pliki lub foldery, trafiają one do kosza (jeśli się w nim nie mieszczą, są usuwane całkowicie). Oznacza to, że wciąż zajmują miejsce, tyle, że w Koszu. Należy więc pamiętać o regularnym czyszczeniu kosza, klikając na jego ikonę prawym klawiszem myszy i wybierając Opróżnij kosz.

Aby w Koszu nie znajdowało się za dużo śmieci, warto obniżyć procent miejsca na dysku, jaki mogą zajmować będące w nim dane. Klikamy prawym klawiszem myszy na Kosz, wybieramy Właściwości i w zakładce Globalne po zaznaczeniu "Użyj jednego ustawienia dla wszystkich dysków" przesuwamy suwak na wartość 1%. Zatwierdzamy przyciskiem OK. Teraz w koszu będą w zasadzie tylko pliki tekstowe i dokumenty, które zajmują mało miejsca. Usuwając większe pliki zostaniemy zapytani, czy usunąć je trwale, bowiem w Koszu się nie mieszczą.

Oczyszczanie dysku

Windows posiada także podstawowe narzędzie do bezpiecznego usuwania niektórych zbędnych plików. Tę operację należy wykonać dla każdego z dysków w Mój komputer: klikamy na dany dysk prawym klawiszem myszy, wybieramy Właściwości → Oczyszczanie dysku. Pojawi się okienko podobne do poniższego:

Czyszczenie komputera - Oczyszczanie dysku

W zależności od wielkości dysku i poprawności pewnych zaawansowanych ustawień, proces obliczania zakończy się po chwili, kilku minutach, lub będzie trwał stanowczo za długo (kwestia cierpliwości, powyżej 10 minut można już sobie darować). Jeśli proces trwa zbyt długo, naciskamy Anuluj, a następnie klikamy Start → Uruchom... i wpisujemy regedit. Przechodzimy po drzewie folderów po lewej jak następuje: HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Explorer/Volume/Caches/Compress old files. Teraz klikamy prawym klawiszem na folder "Compress old files" i wybieramy Usuń. Potwierdzamy naciskając Tak i zamykamy okno Edytora rejestru. Ponownie uruchamiamy Oczyszczanie dysku.

Możemy teraz zaznaczyć wszystkie opcje. Uwaga: nie polecam zaznaczania "Kompresuj stare pliki" - kiedyś spowodowało to u mnie kompresję pliku systemowego i pewne kłopoty. Także zaznaczamy wszystko, poza rzeczoną opcją, i klikamy OK.

Czego jeszcze nie polecam w zakresie czyszczenia dysku

Nie polecam włączać opcji "Kompresuj dysk, aby zaoszczędzić miejsce na dysku" dostępnej po kliknięciu prawym klawiszem myszy na dowolnym dysku w Mój komputer i wybraniu Właściwości. Nie polecam z tego względu, że zdarzyło mi się, że system po takim zabiegu padł i już nie wstał. Ponad to kompresja oznacza, że przy każdym użyciu plików musi następować dekompresja - komputer będzie więc działał wolniej. Chociaż nazwa kusi, to lepiej zostawić tę opcję odznaczoną.

Albumy Windows Media Player: pliki AlbumArt_...

Albumy WMP

Windows Media Player przy okazji odtwarzania plików pobiera z Internetu okładki albumów, do których należą. Jest to rzecz zbyteczna, i chociaż pliki te nie zjamują wiele miejsca, to strasznie śmiecą.

Wyłączymy pobieranie danych o albumach: klikamy Start → Uruchom..., wpisujemy wmplayer. Następnie u góry programu klikamy Narzędzia → Opcje → Poufność i odznaczamy opcje: "Wyświetl informacje o multimediach z internetu" oraz "Aktualizuj moje pliki muzyczne, pobierając informacje o multimediach z Internetu". Zatwierdzamy przyciskiem OK i wyłączamy program.

Teraz należy usunąć już pobrane pliki. Będąc w Mój komputer naciskamy Ctrl+F i wpisujemy jako nazwę pliku albumart. Naciskamy Enter i po zakończonym wyszukaniu usuwamy wszystkie pliki z nazwą zaczynającą się na AlbumArt_

duplicate file finder - Duplikaty plików - wyszukiwanie i usuwanie

Duplikaty plików i folderów

Powielone pliki i katalogi mogą zajmować mnóstwo miejsca. Przeczytaj instrukcję wyszukiwania i usuwania duplikatów przy użyciu darmowego programu, który oferuje między innymi przywracanie wcześniej usuniętych kopii danych.

Co zajmuje miejsce na dysku?

Czyszczenie dysku - Folder Size

Jeśli wciąż nie wiemy, co nam zajmuje większość miejsca na dysku, możemy posłużyć się specjalnym programem do analizy zajętej przestrzeni. Dokładną instrukcję dla darmowego narzędzia Folder Size znajdziesz w artykule Co zajmuje miejsce na dysku?

W kolejnym artykule zajmiemy się wyraźnym przyspieszaniem systemu. Serdecznie zapraszam!

Jeśli nie udało Ci się rozwiązać problemu, wezwij naszego fachowca!

Twój komputer będzie najszybszy, jeśli regularnie będziesz go czyścił. Za darmo, co 6 tygodni przyślemy Ci przypomnienie wraz z instrukcjami profilaktycznymi - zapisz się już teraz!

Jeśli ten artykuł Ci się przydał, poleć go znajomym i rodzinie!

Otrzymuj nowe artykuły na e-mail! Podaj swój adres:

Możesz także subskrybować kanał RSS!