Co zajmuje miejsce na dysku?

Poniżej znajdziesz rozwiązanie swojego problemu. Jeśli jednak ono nie pomoże, wezwij naszego fachowca!

Masz mało miejsca na dysku i nie wiesz, co je zajmuje?

Dzięki małemu, darmowemu programowi szybko zlokalizujesz i usuniesz duże foldery i pliki. Pomocne w tym będą graficzne wykresy - kołowy i słupkowy, dzięki którym na pierwszy rzut oka rozpoznasz zapychacze miejsca.

Folder Size - analizator zajętości miejsca na dysku

Wyszukiwanie dużych plików i folderów na dysku

Posłużymy się programem Folder Size. Możesz go pobrać bezpośrednio z Wydajnego Komputera: Folder Size 1.2.0.0 lub strony producenta - firmy Mind Gems. Aplikacja działa pod systemami Windows 7, Vista, XP i wszystkimi pozostałymi firmy Microsoft.

Instalujemy program z domyślnymi opcjami: klikając odpowiednio Next → I accept the agreement → Next → Next → Next. Odznaczamy "Creare a desktop icon" (program będziemy mogli uruchomić przez Start → Wszystkie programy), ponownie klikamy Next i Install, a następnie Finish. Aplikacja uruchomi się automatycznie.

Używanie programu Folder Size

W lewym górnym rogu z rozwijanej listy wybieramy dysk do przeanalizowania. Następnie wciskamy zieloną strzałkę. Analiza może potrwać kilka minut, w zależności od ilości plików na dysku. Gdy zakończy się, w lewym dolnym rogu zobaczymy napis Idle.

Po lewej stronie mamy drzewo katalogów. Poruszanie się po nim jest intuicyjne. Wybierzmy jakiś katalog i w środkowej części programu rozszerzmy kolumnę Size (rozmiar), klikając na jej prawą krawędź i przeciągając mysz w bok.

Domyślnie zobaczymy wykres kołowy. Nad nim znajduje się ikonka przełączająca widok na wykres słupkowy.

Gdy znajdziemy plik lub folder, który chcemy usunąć, klikamy na niego prawym klawiszem myszy w liście nad wykresem i wybieramy Delete. Możemy też wybrać Locate in Explorer (otwiera okno z plikiem lub folderem), Show Properties (właściwości) lub Remove From List (usuń z listy programu, lecz nie z dysku).

W ten sposób możemy przeskanować każdy dysk. Po zakończeniu analizy kolejnych dysków zostaną one dodane na dole listy po lewej stronie programu.

Jeśli nie udało Ci się rozwiązać problemu, wezwij naszego fachowca!

Twój komputer będzie najszybszy, jeśli regularnie będziesz go czyścił. Za darmo, co 6 tygodni przyślemy Ci przypomnienie wraz z instrukcjami profilaktycznymi - zapisz się już teraz!

Jeśli ten artykuł Ci się przydał, poleć go znajomym i rodzinie!

Otrzymuj nowe artykuły na e-mail! Podaj swój adres:

Możesz także subskrybować kanał RSS!