Najlepszy program do defragmentacji dysku w Windows XP

Poniżej znajdziesz rozwiązanie swojego problemu. Jeśli jednak ono nie pomoże, wezwij naszego fachowca!

Chcesz wiedzieć, co to jest defragmentacja dysku?

Szukasz najlepszego defragmentatora?

Dobrze trafiłeś! Już za chwilę zdobędziesz wiedzę i najlepszy, darmowy program do defragmentowania dysków!

Defragmentacja dysku w systemie Windows XP

Co to jest defragmentacja dysku?

Defragmentacja to proces układania obok siebie fragmentów tego samego pliku, dzięki czemu głowica dysku szybciej odczytuje pełen zestaw danych. Można to porównać do płyty gramofonowej: gdyby części utworu muzycznego były porozrzucane po całym krążku, igła musiałaby caly czas przeskakiwać i robić przerwy w odtwarzaniu. Podobnie jest w przypadku dysku twardego - jeśli fragmenty są obok siebie, odtwarzanie będzie płynniejsze i szybsze.

Defragmentacja występuje, ponieważ nowe pliki często "nie mieszczą się" w miejscach powstałych wskutek usunięcia innych, mniejszych plików. Jeśli plik nie mieści się w całości, jest dzielony na fragmenty, które są "upychane" w wolne miejsca na dysku.

Najlepszy defragmentator dysku

Najlepszy program do defragmentacji dysku w Windows XP - JKDefrag

Defragmentację należy przeprowadzać regularnie – np. co dwa tygodnie. Najlepiej używać w tym celu programu innego, niż ten wbudowany w system (ten bowiem nie jest najlepszy). Polecam darmowy JkDefrag GUI (pobierz bezpośrednio z tej strony).

Po rozpakowaniu programu, uruchamiamy plik JkDefragGUI.exe. Nic nie zmieniamy w ustawieniach, zaznaczamy jedynie kwadracik w sekcji Dyski i klikamy Uruchom. Po jakimś czasie u góry programu będzie napis Finished - wtedy można zamknąć aplikację. Defragmentacja przy pomocy JkDefrag GUI trwa zazwyczaj do kilkunastu minut.

Defragmentator dysków wbudowany w Windows XP

Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcesz używać powyższego narzędzia, możesz posłużyć się defragmentatorem wbudowanym w system.

Aby je uruchomić, wchodzimy w Mój komputer → prawy klawisz na dowolnym dysku → Właściwości → Narzędzia → Defragmentuj... i zaznaczamy pierwszy dysk. Naciskamy Defragmentuj. Jeśli dostaniemy ostrzeżenie o zbyt małej ilości miejsca na dysku - klikamy Tak. Ten proces potrwa kilkadziesiąt minut, ale wyraźnie przyspieszy system. Gdy się skończy, klikamy OK, zaznaczamy kolejny dysk i robimy jak wyżej... Gdy zdefragmentujemy już wszystkie dyski, zamykamy okienko.

Jak jeszcze można przyspieszyć komputer?

Przeczytaj powiązane tematycznie artykuły (poniżej), a w szczególności ten o optymalizacji i przyspieszaniu Windowsa XP.

Jeśli nie udało Ci się rozwiązać problemu, wezwij naszego fachowca!

Twój komputer będzie najszybszy, jeśli regularnie będziesz go czyścił. Za darmo, co 6 tygodni przyślemy Ci przypomnienie wraz z instrukcjami profilaktycznymi - zapisz się już teraz!

Jeśli ten artykuł Ci się przydał, poleć go znajomym i rodzinie!

Otrzymuj nowe artykuły na e-mail! Podaj swój adres:

Możesz także subskrybować kanał RSS!