Autostart – Wyczyść i Przyspiesz Autostart

Poniżej znajdziesz rozwiązanie swojego problemu. Jeśli jednak ono nie pomoże, wezwij naszego fachowca!

Im dłużej posiadamy system, tym więcej programów uruchamia się automatycznie przy jego ładowaniu. Część z nich jest przydatna, jednak większość niepotrzebnie spowalnia start komputera. Na domiar złego działają one cały czas w tle, zabierając pamięć i czas procesora.

Z odrobiną chęci wyczyścimy autostart i przyspieszymy pracę systemu.

Opisane metody czyszczenia autostartu działają na każdym Windowsie. Jeśli używasz Windowsa XP, przeczytaj poradnik specjalnie dla niego: Optymalizacja XP.

Z założenia optymalizację przeprowadzamy dopiero, gdy wydaje się niezbędna. Nie będziemy się jednak męczyć w takich warunkach: najpierw tymczasowo wyłączymy wszystkie startujące wraz z systemem aplikacje, a następnie zrewidujemy ich niezbędność.

Przygotowania do czyszczenia autostartu

Aby uruchomić system Windows XP w trybie selektywnym, wybieramy Start - Uruchom, wpisujemy "msconfig" i klikamy OK. W przypadku Windowsa Vista i 7 "msconfig" wystarczy wpisać w pole wyszukiwania po kliknięciu przycisku Start. W otwartym oknie zaznaczamy "Uruchamianie selektywne", a następnie czyścimy pole przy "Załaduj elementy startowe". Teraz przechodzimy do zakładki "Uruchamianie". Powinniśmy włączyć jedynie aplikacje, które służą do łączenia się z Internetem (o ile takie mamy).

Po zatwierdzeniu zmian ujrzymy propozycję restartu, z której powinniśmy skorzystać. Przy kolejnym uruchomieniu komputera pojawi się ostrzeżenie o uruchamianiu selektywnym, przy którym zaznaczamy, by nie pokazywało się w przyszłości. System powinien działać wyraźnie szybciej (jeśli tak nie jest, zamiast uruchamiania selektywnego powinniśmy zaznaczyć uruchamianie diagnostyczne), jednak nie powinniśmy zostawiać go w tym stadium - część aplikacji będzie nam faktycznie potrzebna przy każdorazowym ładowaniu systemu.

Wreszcie możemy przystąpić do czyszczenia autostartu. Pomoże nam w tym darmowy program System Explorer, działający pod Windowsem 7, XP i Vistą. Na stronie domowej mamy do wyboru wersję przenośną (portable) oraz instalacyjną, odpowiednio oznaczone odnośnikami "Download Portable Version" i "Download Portable Version". Nie różnią się one niczym poza faktem, że wersja przenośna składa się z jednego pliku i katalogu, które możemy wgrać na pendrive lub CD/DVD i używać na innych komputerach bez potrzeby instalowania aplikacji.

Autostart - Usuwanie zbędnych elementów

Po pobraniu i uruchomieniu programu, otworzy się jego okno (jeśli nie, jest on dostępny przez Start - Wszystkie programy - System Explorer - System Explorer. Jeśli język nie jest ustawiony na polski, klikamy Options - Language - Polski. Przechodzimy do zakładki Autostart. Jako podzakładkę mamy Startowe.

Widoczna lista przedstawia aplikacje automatycznie uruchamiane wraz z systemem. Większość z nich jest zbędna. Po kliknięciu na danym wierszu prawym przyciskiem myszy zobaczymy menu, z którego interesują nas zwłaszcza pozycje "Wyłącz element startowy" i "Usuń element startowy". Dla bezpieczeństwa lepiej najpierw wyłączyć dany element. Dopiero po stwierdzeniu, że komputer działa należycie, usuwamy dany wpis.

Aby przekonać się, czy pozycja na liście jest zbędna, klikamy na niej prawym klawiszem myszy i wybieramy "Szukaj informacji o pliku" - Google.com lub ProcessLibrary.com. W przypadku wybrania wyszukiwarki, włączy się angielska strona Google. Kopiujemy zapytanie z pola wyszukiwarki do tego samego pola, ale pod adresem http://google.pl, aby otrzymać wyniki w języku polskim. Z kolei strona ProcessLibrary.com specjalizuje się w opisywaniu właśnie takich elementów startowych i analizowaniu ich przydatności w systemie.

Warta odnotowania jest także strona Sysinfo.org, która ma bazę 20 tysięcy programów z dokładnymi wytycznymi autouruchamiania - każdy rekord jest opisany jako wymagany, polecany, niezalecany, wg potrzeb użytkownika lub zdecydowanie odradzany. Ostatni zapis często stosowany jest do wirusów.

Jeśli mamy podejrzenie, że dany proces jest niebezpieczny, z menu dostępnego pod prawym przyciskiem myszy w System Explorerze powinniśmy wybrać "Sprawdzenie pliku" i wysłać go do jednej z proponowanych witryn do natychmiastowej analizy.

Powinniśmy wyłączyć także wszystko to, co możemy uruchomić ręcznie, czyli np. Skype, Gadu-Gadu, Google Talk, Tlen, NeroCheck, rzeczy związane z nVidią i ATI.

Szczególne przypadki i wyjątki w autostarcie

Istnieją dwa procesy, które zapewne mamy, a po ich usunięciu pojawią się ponownie. Są to CTF Loader oraz Java Platform. Pierwszy z nich odpowiada w systemie Windows za wielojęzyczne klawiatury, rozpoznawanie mowy, pisma odręcznego itp... W znakomitej większości przypadków niepotrzebnie pochłania on zasoby. Wyłączyć (lub włączyć) możemy ten proces w Start - Panel Sterowania - Opcje regionalne i językowe - zakładka Języki - Szczegóły. Zaznaczamy "Wyłącz zaawansowane usługi tekstowe".

Java Platform to proces przyspieszający ładowanie innych programów napisanych w języku Java. Dla przeładowanego systemu bardziej opłaca się dłużej jednorazowo czekać na uruchomienie aplikacji, niż trzymać takiego pomocnika cały czas w pamięci. Klikamy kolejno: Start - Panel sterowania - Java - zakładka Advanced. Naciskamy plus przy "Java console" i zaznaczamy "Hide console". Podobnie rozwijamy Miscellaneous i odznaczamy "Place Java icon in system tray" oraz "Java Quick Starter". Naciskamy przycisk OK.

Pamiętajmy także, by nie wyłączać antywirusów.

Wyłączanie automatycznie uruchamianych usług

Usługi to odpowiedniki automatycznie uruchamianych programów, działające na trochę innym poziomie w strukturze systemu. Większość z nich jest przydatna, chociaż nie wszystkie (np. związane z Adobe Readerem). Ich lista zaprezentowana jest w System Explorerze w zakładce Autostart - Usługi. Do dyspozycji mamy przedstawione już narzędzia analityczne. Zmieniły się tylko sposoby dezaktywowania wpisów. Do wyboru mamy tryby: wyłączony, ręczny i automatyczny. Automatyczny oznacza uruchamianie przy ładowaniu systemu, natomiast ręczny wyklucza element z autostartu, ale pozwala na jego zainicjowanie przez wybranie "Uruchom usługę" lub wykonanie odpowiedniej operacji przez inną aplikację. W praktyce szczególnie przydatna jest opcja uruchamiania ręcznego (np. dla wszelkich aktualizatorów) - niezbędna usługa zostanie włączona tylko w przypadku użycia przez nas związanego z nią programu.

Przy zmianie stanów usług trzeba być jednak uważnym - nie każda aplikacja potrafi uruchomić swoją usługę, zaś niektóre usługi mogą być włączane tylko w trakcie ładowania się systemu. Z tego względu nowicjuszom nie polecamy wyłączania usług firmy Microsoft.

Czyszczenie zasobnika systemowego

Elementy znajdujące się obok zegara (w tzw. trayu) w postaci ikonek zaraz po uruchomieniu systemu także zabierają trochę zasobów. Większość z nich usuniemy przez powyższe zabiegi. Pozostałe najczęściej możemy wyłączyć w opcjach danego programu. Jeśli nie używamy ikony regulacji głośności, możemy ją wyłączyć wchodząc w Start - Panel sterowania - Dźwięki i urządzenia audio. Odznaczamy "Umieść ikonę na pasku zadań". Przy okazji w zakładce Dźwięki możemy wyłączyć dźwięk odgrywany przy uruchomieniu systemu, co na wolniejszych komputerach odpowiada mniej więcej dwóm sekundom.

Zupełnie zbędna jest także ikona myszy. Klikamy ją dwukrotnie i odznaczamy "Umieść ikonę w zasobniku systemowym". Obok zegara może także widnieć ikona z napisem PL, służąca do zmiany klawiatury na inny język. Cały pasek wyłączymy, klikając na ikonie prawym klawiszem myszy, wybierając Ustawienia, a następnie Pasek języka i odznaczając pierwszą pozycję od góry.

Ukryte programy i funkcje spowalniające system

Program System Explorer analizuje wiele miejsc w poszukiwaniu elementów autostartu. Mimo to, niektóre aplikacje zdołają się przed nim ukryć. Nie pokazuje też pewnych funkcji dodawanych do systemu np. przez wirusy.

Końcowym zabiegiem, zapewniającym odnalezienie wszystkich automatycznie uruchamianych programów jest analiza dzienników (logów) programów HijackThis i SilentRunners. Pierwszy z nich pozwala na usunięcie uciążliwych wpisów, natomiast drugi jest jedynie narzędziem diagnostycznym. Interpretacja generowanych przez nie dzienników wymaga przeczytania instrukcji, jednak jest tego warta.

Jeśli nie udało Ci się rozwiązać problemu, wezwij naszego fachowca!

Twój komputer będzie najszybszy, jeśli regularnie będziesz go czyścił. Za darmo, co 6 tygodni przyślemy Ci przypomnienie wraz z instrukcjami profilaktycznymi - zapisz się już teraz!

Jeśli ten artykuł Ci się przydał, poleć go znajomym i rodzinie!

Otrzymuj nowe artykuły na e-mail! Podaj swój adres:

Możesz także subskrybować kanał RSS!