Optymalizacja i przyspieszanie systemu Windows XP

Poniżej znajdziesz rozwiązanie swojego problemu. Jeśli jednak ono nie pomoże, wezwij naszego fachowca!

Niniejszym prezentuję trzecią część kursu optymalizacji XP. Dziś dowiemy się, jak wyraźne przyspieszyć system Windows XP.

Kurs skierowany jest dla osób niezbyt obytych z komputerem.

Serdecznie zapraszam do lektury!

Optymalizacja i przyspieszanie systemu Windows XP

Objaśnienia i przyjęte konwencje

Jeśli czytałeś pierwszą część kursu - o trikach i sztuczkach w celu poprawnej konfiguracji Windowsa XP lub część drugą - o czyszczeniu dysku i zwalnianiu miejsca w Windows XP, to możesz przejść do kolejnego paragrafu. Jeśli nie - przeczytaj wszystko po kolei.

Niektóre otwarte okna w Windowsie nie są widoczne w pasku koło przycisku Start, w szczególności okna ustawień. Jeśli więc otworzymy takie okno i klikniemy na okno przeglądarki (lub inne), to okno ustawień "schowa się" za nie. Można się do niego spowrotem dostać minimalizując bieżące okno (np. przeglądarki), czyli klikając na przycisk ze znakiem podkreślenia _ w jego prawym górnym rogu.

Klikanie kolejno na odpowiednie napisy jest połączone strzałką, np. "Start → Uruchom..." należy rozumieć jako "naciśnij przycisk Start (lewy dolny róg ekranu) i kliknij pozycję Uruchom...".

Przejście do kolejnych podkatalogów jest połączone znakiem "/", np. "C:/Windows/System" należy rozumieć jako "w Mój komputer kliknij dwukrotnie na dysk C, następnie dwukrotnie na katalog Windows, a później na katalog System". Jeśli ścieżka dotyczy dysku C, chodzi o dysk, na którym zainstalowany jest system Windows (a więc najczęściej właśnie C).

Dwa klawisze połączone plusem należy rozumieć jako wciśnięcie ich jednocześnie, czyli np. "Ctrl+Shift" rozumiemy jako "wciśnij klawisz Ctrl i trzymając go, naciśnij raz klawisz Shift".

W artykule założyłem, że widok Panelu sterowania jest w trybie klasycznym, czyli klikamy Start → Panel sterowania i jeśli po lewej mamy napis "Przełącz do widoku klasycznego", to go klikamy. Po przeczytaniu artykułu można kliknąć w tym samym miejscu napis "Przełącz do widoku kategorii".

Usuwanie ikon z pulpitu i wyłączanie wygaszacza ekranu oraz Active Desktop

Optymalizacja XP i przyspieszanie systemu Windows XP - oczyszczanie pulpitu

Na dobry początek optymalizowania XP usuniemy nieużywane ikony z pulpitu. Wbrew pozorom przyspiesza to o kilka sekund ładowanie systemu.

Klikamy prawym klawiszem myszy na wolnym obszarze pulpitu, wybieramy Właściwości, w zakładce "Wygaszacz ekranu" wybieramy z rozwijanej listy Brak. W zakładce Pulpit klikamy Dostosuj pulpit. Jeśli nie używamy tej ikony, odznaczamy "Moje miejsca sieciowe", następnie klikamy "Oczyść pulpit teraz" i postępujemy zgodnie z poleceniami na ekranie. Gdy proces się zakończy, klikamy zakładkę Sieć Web i odznaczamy wszystkie dostępne opcje (wyświetlanie strony WWW na pulpicie zamiast zwykłej tapety bardzo spowalnia system).

Zamykamy wszystkie okna przyciskami OK.

Usuwania pozostałych ikon dokonujemy przez naciśnięcie prawym klawiszem myszy na danej ikonie i wybranie "Usuń" oraz zatwierdzenie przyciskiem Tak.

Optymalizacja i przyspieszanie systemu Windows XP - ikona skrótu

Wszystkie ikony mające małą strzałeczkę w rogu (jak widoczna na obrazku obok) możemy spokojnie usunąć, bowiem są to skróty - faktycznych aplikacji nie usuniemy i zawsze będzie do nich dostęp np. przez Start → Wszystkie programy. Zostawiamy jedynie te skróty, których używamy.

Pliki, których nie używamy każdego dnia, możemy przenieść do specjalnie stworzonego folderu na pulpicie - klikamy w pustym miejscu pulpitu prawym przyciskiem myszy i wybieramy Nowy → Folder, nadajemy nazwę i zatwierdzamy klawiszem Enter. Pliki z pulpitu przenosimy klikając na nie i, trzymając wciśnięty lewy klawisz myszy, przesuwając kursor nad nasz folder. Chodzi o to, by na pulpicie było możliwie mało ikon.

Bardzo duże przyspieszenie systemu, czyli zmiana wyglądu Windows XP

Optymalizacja i przyspieszanie systemu Windows XP - zmiana stylu

Naciskamy klawisz Windows (między Alt i Ctrl po lewej stronie klawiatury) + Pause/Break (nad strzałkami), następnie zakładkę Zaawansowane i w sekcji Wydajność - Ustawienia. Teraz możemy przetestować, jak będzie wyglądał nasz system, jeśli odznaczymy którąś z opcji, a następnie zatwierdzimy zmiany przyciskiem Zastosuj.

Jeśli zależy nam na maksymalnym przyspieszeniu, wybieramy pozycję "Dopasuj dla uzyskania najlepszej wydajności". Pozycja ta dosyć drastycznie zmienia wygląd systemu - jeśli zależy nam na starym, możemy zostawić włączoną jedynie opcję "Użyj wizualnych stylów okien i przycisków". System będzie wyglądał niemal tak samo, a przyspieszy znacznie. Pozostałe okna zamykamy klikając OK.

Opcje wydajności i plik stronnicowania w optymalizacji XP

Wchodzimy tam, gdzie poprzednio: naciskamy klawisz Windows (między Alt i Ctrl po lewej stronie klawiatury) + Pause/Break (nad strzałkami), następnie zakładkę Zaawansowane i w sekcji Wydajność - Ustawienia. Klikamy zakładkę Zaawansowane i w obydwu pozycjach zaznaczamy Programy.

Jeśli mamy kilka GB wolnej pamięci, możemy kliknąć w tym samym oknie Zmień i zaznaczając dysk C, wybrać "Rozmiar niestandardowy", wprowadzając wartość minimalną równą 3/2 pamięci RAM, a maksymalną równą trzykrotnej wielkości pamięci RAM. Czyli jeśli mamy np. 1GB = 1000MB pamięci RAM, minimalnie podamy 1500, a maksymalnie 3000. Jeśli system nie będzie działał wyraźnie szybciej, wracamy do tego okna i zaznaczamy "Rozmiar kontrolowany przez system".

Zmiany zatwierdzamy we wszystkich oknach przyciskami OK.

Przyspieszanie karty graficznej i monitora

Klikamy prawym klawiszem myszy na pulpicie, wybieramy Właściwości → zakładka Ustawienia → Zaawansowane → zakładka Rozwiązywanie problemów. Przesuwamy suwak maksymalnie w prawo.

Z kolei w zakładce Monitor zaznaczamy "Ukryj tryby, których ten monitor nie może wyświetlać i wybieramy najwyższą z dostępnych liczb. Po zatwierdzeniu zmian przyciskami OK oczy będą się trochę mniej męczyć, patrząc na monitor.

Wyłączamy pulpit zdalny i pomoc zdalną

Naciskamy klawisz Windows (między Alt i Ctrl po lewej stronie klawiatury) + Pause/Break (nad strzałkami), następnie klikamy zakładkę Zdalny i odznaczamy obydwie opcje, zatwierdzając zmiany przyciskiem OK.

Ewentualnie możemy zostawić włączony pulpit zdalny, o ile kiedykolwiek go używaliśmy (zapewne jednak tak nie było).

Solidne optymalizowanie komputera - Scandisk i defragmentacja dysków

Optymalizacja systemu Windows XP przez defragmentację

W Mój komputer klikamy prawym klawiszem na dysku C, wybieramy Właściwości → zakładka Narzędzia → Sprawdź.... Zaznaczamy obydwie opcje i klikamy OK w obydwu otwartych oknach. Czynność powtarzamy dla każdego dysku w Moim komputerze. Restartujemy komputer - chwilę (kilka do kilkunastu minut) zajmie skanowanie dysku.

Wyraźne przyspieszenie możesz również uzyskać przez regularne defragmentowanie. Koniecznie zapoznaj się z artykułem o defragmentowaniu dysków.

Ekstremalne przyspieszanie Windows XP - czyszczenie Autostartu

Narzędzie System Explorer w przyspieszaniu komputera

Poniższy proces zajmuje trochę czasu, ale owocuje bardzo wyraźnym przyspieszeniem systemu.

Programy mogą automatycznie uruchamiać się przy starcie komputera na wiele sposobów, skutecznie spowalniając jego działanie. Optymalizacja tego elementu Windowsa XP da najlepsze rezultaty, ale może zająć kilkadziesiąt minut. W wyłączniu automatycznego startowania zbędnych aplikacji pomoże nam darmowy program System Explorer (jeśli link przestanie działać, pobierz bezpośrednio ode mnie).

Po pobraniu i zainstalowaniu programu, otworzy się jego okno (jeśli nie, jest on dostępny przez Start → Wszystkie programy → System Explorer → System Explorer. Jeśli język nie jest ustawiony na polski, klikamy Options → Language → Polski. Przechodzimy do zakładki Autostart. Jako podzakładkę mamy Startowe.

Widoczna będzie lista programów, które uruchamiają się przy starcie systemu. Większość z nich jest zbędna. Przez kliknięcie prawym klawiszem myszy na danym wierszu i wybraniu "Wyłącz element startowy" (ewentualnie "Usuń element startowy") możemy wykluczyć program z automatycznego uruchamiania.

Wyłączyć należy wszystko to, co możemy uruchomić ręcznie, czyli np. Skype, Gadu-Gadu, Google Talk, NeroCheck, rzeczy związane z nVidią i ATI.

Co do reszty: jeśli nie mamy pewności, klikamy prawym klawiszem myszy na danym wierszu i wybieramy "Szukaj informacji o pliku → Google.com". Ponieważ włączy się angielska strona Google, kopiujemy zapytanie z pola wyszukiwarki do tego samego pola, ale pod adresem http://google.pl. Tam znajdziemy odpowiedź na pytanie, czy daną aplikację można zdezaktywować z autouruchamiania.

Jeśli nie mamy Internetu i nie możemy użyć tej aplikacji, pomoże nam trochę uboższy, ale wbudowany w system program. Uruchamiamy go przez Start → Uruchom... , wpisując następnie msconfig i naciskając OK. Interesować nas będzie zakładka Uruchamianie. Po zastosowaniu zmian i zamknięciu tego okna, klikamy "Zastosuj bez ponownego uruchamiania".

Uwaga: jeśli po restarcie komputera jest widoczne okienko o tytule mniej więcej "Włączone jest selektywne uruchamianie", po prostu zaznaczamy "Nie pokazuj więcej..." i klikamy OK.

Jeśli koło zegara mamy także ikonę przedstawiającą mysz, możemy ją wyłączyć. Przechodzimy do Start → Panel sterowania → Mysz i odznaczamy "Pokaż ikonę w zasobniku systemowym". Zmiany zatwierdzamy przyciskiem OK.

Optymalizacja i przyspieszanie systemu Windows XP - zasobnik systemowy

Jeśli koło zegara są jeszcze inne ikony, których przeznaczenia nie znamy, możemy pokusić się o użycie zaawansowanych narzędzi - HijackThis i Silent Runners. Jeśli nie czujemy się na siłach, najlepiej zrobić według instrukcji z powyższej strony tzw. log i poprosić o jego skomentowanie na forum fixitpc.pl. To jednak zostawmy sobie na koniec.

Java - autostart, czuwanie i konsola

Wyłączanie Javy w celu przyspieszenia XP

Program odpowiedzialny za wykonywanie aplikacji napisanych w języku Java również zajmuje trochę zasobów. Wyłączymy go z autostartu, jak również anulujemy czuwanie i konsolę, które w praktyce nie są przydatne.

Kierujemy się do Start → Panel sterowania → Java → zakładka Advanced. Klikamy plus przy "Java console" i zaznaczamy "Hide console". Podobnie rozwijamy Miscellaneous i odznaczamy "Place Java icon in system tray" oraz "Java Quick Starter". Naciskamy przycisk OK.

Wyłączanie dźwięków systemowych

Optymalizacja i przyspieszanie systemu Windows XP - wyłączanie dźwięków systemowych

Wyłączenie dźwięków systemowych oszczędzi nam przede wszystkim irytacji. Podczas uruchamiania i zamykania Windowsa zyskamy sekundę lub dwie, jeśli nie będzie przy tym odtwarzany plik muzyczny.

Wchodzimy w Start → Panel sterowania → Dźwięki i urządzenia audio. Odznaczamy "Umieść ikonę na pasku zadań" (chyba, że używamy jej do regulacji głośności).

W zakładce Dźwięki mamy spis akcji systemowych i przypisanych do nich dźwięków. Klikamy na te, które mają obok nazwy ikony głośniczków, następnie naciskając strzałkę odtwarzania. Jeśli dźwięk nie jest nam znajomy lub nas irytuje, wybieramy z pola obok strzałki (Brak). Postępujemy tak dla każdego dźwięku, którego nie chcemy słyszeć. Ja polecam wyłączyć: Logowanie do systemu Windows, Uruchomienie systemu Windows, Zamknięcie systemu Windows, Zatrzymanie krytyczne.

ctfmon.exe

Plik ten odpowiada za wielojęzyczne klawiatury, rozpoznawanie mowy, pisma odręcznego itp... W praktyce jest zbędny i niepotrzebnie ładuje się przy każdym starcie systemu. Wyłączymy go, a jeśli kiedyś zajdzie potrzeba - bez problemu można go aktywować.

Wchodzimy w Start → Panel Sterowania → Opcje regionalne i językowe → zakładka Języki → Szczegóły i zaznaczamy "Wyłącz zaawansowane usługi tekstowe". Zmiany zatwierdzamy klikając w kolejnych oknach przycisk OK.

Jeśli nie udało Ci się rozwiązać problemu, wezwij naszego fachowca!

Twój komputer będzie najszybszy, jeśli regularnie będziesz go czyścił. Za darmo, co 6 tygodni przyślemy Ci przypomnienie wraz z instrukcjami profilaktycznymi - zapisz się już teraz!

Jeśli ten artykuł Ci się przydał, poleć go znajomym i rodzinie!

Otrzymuj nowe artykuły na e-mail! Podaj swój adres:

Możesz także subskrybować kanał RSS!