Lag w Windows Vista, 7 i XP – przyspieszanie bezprzewodowego Internetu WiFi

Poniżej znajdziesz rozwiązanie swojego problemu. Jeśli jednak ono nie pomoże, wezwij naszego fachowca!

Jeżeli używasz WiFi (np. w laptopie) na systemie Windows Vista, 7 lub XP, zapewne Twój komputer co minutę spowalnia Internet!

Ta uciążliwość widoczna jest szczególnie jako przestoje (ang. lag) w grach takich jak World of WarCraft (WoW), czy Counter-Strike Source (CSS). Przestoje te trwają tylko sekundę, ale powtarzają się co minutę, skutecznie psując rozrywkę.

Lag ten może również psuć płynność oglądanych w Internecie filmów, np. z YouTube. Na szczęście istnieje prosta metoda naprawienia usterki.

Lag w Windows Vista, 7 i XP

Jak sprawdzić, czy problem lagu mnie dotyczy?

Najpierw wyłączmy wszystkie programy, które pobierają pliki z Internetu. Dotyczy to także programów okresowo sprawdzających, czy mamy nowe e-maile itp... Następnie klikamy w Start → Uruchom... i wpisujemy cmd oraz naciskamy OK.

W otwartym okienku wpisujemy komendę ping -t onet.pl i naciskamy klawisz Enter. Tym sposobem testujemy szybkość odpowiedzi (ang. ping) Onetu, mierzoną w milisekundach (ms). Jeżeli aktualnie nic nie pobieramy, podana wartość czasu nie powinna przekraczać 50ms. Jeżeli przekracza, oznacza to, że jakiś program jednak wciąż ściąga dane z Internetu.

Test ten obserwujemy przez nie mniej, niż dwie minuty. Jeżeli nagle pojawi się odstępstwo w postaci wzrostu czasu do ponad 100ms, to omawiany tu problem nas dotyczy.

Lag w Windows Vista, 7 i XP

Okienko możemy zamknąć w dowolnej chwili, możemy też zostawić je włączone, ponieważ będzie potrzebne do sprawdzenia, czy naprawa się powiodła.

Czemu bezprzewodowy Internet WiFi laguje?

Windows Vista, 7 oraz (częściowo) XP automatycznie co 60 sekund (niektóre źródła podają 45 lub 90 sekund) skanuje sieć bezprzewodową w poszukiwaniu szybszych łączy, do których możemy się podpiąć. Założenie jest więc dobre, jednak każde takie przeszukanie powoduje określoną powyżej utratę płynności w przesyle danych.

Zazwyczaj podłączamy się do Internetu w domu lub pracy, więc wyszukiwanie lepszych sieci od naszej własnej jest zbędne. Ma ono sens tylko w przypadku korzystania z Internetu w miejscach publicznych (np. w McDonaldzie), więc równie dobrze możemy je wtedy przeprowadzić ręcznie, jednokrotnie - podczas pierwszego podłączenia do Internetu.

Jak naprawić lag w bezprzewodowym Internecie WiFi?

Potrzebny będzie program WLAN Optimizer. Możesz pobrać go ze strony autora lub ściągnąć WLAN Optimizer 0.21 Alpha bezpośrednio z serwerów Wydajnego Komputera. Następnie program należy rozpakować do jakiegoś katalogu na dysku, np. do C:/WLAN Optimizer.

Po rozpakowaniu uruchamiamy plik WLAN Optimizer.exe. Uwaga: jeżeli program nam zniknie, możemy się do niego dostać klikając prawym klawiszem myszy na ikonę nadajnika obok zegara i wybierając Show/Hide (czasem dwukrotnie). Nie jest on bowiem widoczny jako zwyczajnie uruchomiony program obok przycisku Start.

Lag w Windows Vista, 7 i XP

Przechodzimy do zakładki Settings i zaznaczamy opcje Start with Windows (uruchamianie wraz z systemem), Start minimized to tray (automatyczne chowanie programu obok zegara po uruchomieniu) oraz Disable background scan (wyłącz samoczynne poszukiwanie sieci). Zmiany zapisujemy klikając przycisk Save. Po przejściu do zakładki Status powinniśmy zobaczyć zieloną ikonkę obok napisu Background scan.

Teraz przeprowadzamy ponownie powyższy test pingujący, obserwując wyniki w ciągu dwóch minut. Jeżeli problem wciąż występuje, w zakładce Settings programu zaznaczmy także Enable streaming mode i zapiszmy zmiany klikając Save. Rzeczony streaming mode to wbudowana w system funkcja, która zapobiega wykonywaniu spowalniających Internet akcji, by upłynnić strumieniowanie danych (czyli np. oglądanie filmów z YouTube). Ponownie przeprowadzamy dwuminutowy test.

Lag w Windows Vista, 7 i XP

Jeśli to nie pomogło, zaznaczamy także Disable autoconfig, klikamy Save i znowu przeprowadzamy test. Autoconfig w tym przypadku oznacza funkcję w systemie odpowiadającą za automatyczne łączenie się z najszybszym dostępnym dostawcą Internetu, przy użyciu pewnych domyślnych ustawień. Uwaga: zaznaczenie tej opcji może spowodować, że komputer po uruchomieniu automatycznie nie połączy się z Internetem, dopóki tej opcji nie odznaczymy.

Jeżeli i to nie pomoże, można jeszcze spróbować miksu tych trzech możliwości, zostawiając jedne włączone, a inne odznaczone. Możesz również zakutalizować sterowniki swojej karty WiFi. W szczególności jest to polecane w przypadku kart producenta Ralink.

Program możemy zamknąć - będzie on działał w tle, obok zegara.

Alternatywne rozwiązania naprawiania Internetu

Jeżeli nie jesteś zadowolony z WLAN Optimizera, możesz usunąć jego pliki, uprzednio go wyłączając oraz uruchamiając plik WipeOut.reg, który wyczyści poczynione wpisy w rejestrze.

Drugim programem, który naprawia omówiony problem jest Vista Anti-Lag (VAL).

Jeśli nie udało Ci się rozwiązać problemu, wezwij naszego fachowca!

Twój komputer będzie najszybszy, jeśli regularnie będziesz go czyścił. Za darmo, co 6 tygodni przyślemy Ci przypomnienie wraz z instrukcjami profilaktycznymi - zapisz się już teraz!

Jeśli ten artykuł Ci się przydał, poleć go znajomym i rodzinie!

Otrzymuj nowe artykuły na e-mail! Podaj swój adres:

Możesz także subskrybować kanał RSS!