Darmowy program do nagrywania i edycji dźwięku

Poniżej znajdziesz rozwiązanie swojego problemu. Jeśli jednak ono nie pomoże, wezwij naszego fachowca!

Rejestrator dźwięku wbudowany w system Windows ma ograniczenie do 60 sekund nagrywania. Nie ma też żadnych ustawień i możliwości.

Zastąpimy go darmowym programem nagrywającym i edytującym dźwięk z mikrofonu, plików MP3, płyt winylowych, kaset magnetofonowych i minidysków.

Darmowy program do nagrywania i edycji dźwięku

Pobierz darmowy rejestrator i edytor dźwięku

Polskojęzyczny program możesz pobrać bezpośrednio z Wydajnego Komputera: Audacity 1.3.12 lub ze strony producenta. Działa on pod Windowsem 7, Vista i XP.

Podczas instalacji klikamy kolejno: Ok → Dalej → Dalej → Dalej, odznaczamy "Create a desktop icon" (program będziemy uruchamiać przez Start → Wszystkie programy), a następnie naciskamy: Dalej → Instaluj → Dalej. Uwaga: odznaczamy "Launch Audacity" i naciskamy Zakończ.

Przed pierwszym uruchomieniem potrzebujemy doinstalować obsługę plików MP3. W tym celu pobieramy Lame 3.98.2 z Wydajnego Komputera (ewentualnie ze strony producenta) i instalujemy go, klikając po kolei: Next → I accept the agreement → Next → Next → Install → Finish.

Teraz możemy uruchomić Audacity, naciskając przycisk Start → Wszystkie programy → Audacity 1.3 Beta (Unicode). Zaznaczamy opcję "Nie pokazuj tego więcej na starcie" i klikamy Ok.

Nagrywanie dźwięku z mikrofonu programem Audacity

Dźwięk nagrywamy i odtwarzamy używając dużych przycisków ze znaczkami znanymi np. z magnetofonów. W razie wątpliwości, po najechaniu myszą na dowolny element i zatrzymaniu jej na chwilę pojawi się podpowiedź.

Nagranie możemy zapisać w formacie AUP, dzięki czemu będziemy mogli je ponownie otworzyć w programie Audacity i edytować, dogrywać nową treść itp...

Aby zapisać nagranie w formacie MP3, który obsługują m.in. przenośne odtwarzacze, naciskamy w lewym górnym rogu programu na Plik → Eksportuj. Z rozwijanej listy "Zapisz jako typ" wybieramy Plik MP3, podajemy nazwę i klikamy Zapisz.

Pamiętajmy, by często zapisywać pracę. Jeśli jednak np. zabraknie prądu lub komputer się zawiesi, możemy odzyskać nagranie przy pomocy narzędzia odzyskiwania Audacity.

Nagrywanie dźwięku odtwarzanego na komputerze, z płyt winylowych, kaset magnetofonowych itp.

W środkowej części programu możemy z menu rozwijanego wybrać pozycję Stereo Mix, aby nagrywać dźwięk obecnie odtwarzany na komputerze.

Podobnie możemy nagrywać dźwięk z innych urządzeń, jeśli wcześniej podłączymy je do gniazda Wejście liniowe z tyłu komputera i wybierzemy z rozwijanej listy właśnie Wejście liniowe. Po stronie urządzenia odtwarzającego należy podłączyć kabel do gniazda Wyjście liniowe. W przypadku niektórych adapterów, aby zniwelować zniekształcenie dźwięku, potrzebny będzie przedwzmacniacz, który połączy komputer z odtwarzaczem.

Możliwe jest także nagrywanie dźwięku z urządzeń podłączonych przez gniazdo USB, jednak jest to troszkę trudniejsze.

Jak stworzyć wersję karaoke, czyli usunąć wokal?

Poniższa metoda działa dla nagrań, w których śpiew jest taki sam w obu ścieżkach stereo (lewej i prawej), czyli w większości nagrań studyjnych. Jeśli nie podziała, można spróbować innych rozwiązań usuwania wokalu.

Klikamy Plik → Importuj → Audio i wybieramy odpowiedni plik muzyczny. W lewym górnym rogu obok wykresu klikamy strzałkę w dół, a następnie "Podziel ścieżkę stereo". Potem naciskamy na napis "Prawy" w lewej części dolnego wykresu. Z menu Efekty (u góry programu) wybieramy "Odwróć w pionie". Teraz klikamy na strzałkę w dół, znajdującą się po lewej stronie górnego wykresu i klikamy Mono. Podobnie wybieramy Mono dla dolnego wykresu. Karaoke gotowe!

Edytor dźwięku Audacity i jego efekty obróbki

Po zaimportowaniu utworu lub nagraniu dźwięku z mikrofonu możemy go edytować, wybierając z menu Efekty (górna część programu) m.in. przesunięcie wysokości dźwięku, echo, fazer, kompresor, korekcję graficzną, naprawę, narastanie poziomu, normalizację, odszumiacz, odwrócenie w czasie i pionie, podbicie basów, powtórzenie, usuwanie stukotu, wyrównywacz, wycięcie ciszy, wzmocnienie, zmianę prędkości, tempa i wysokości lub inne.

Zaawansowani użytkownicy docenią z kolei możliwość instalacji wtyczek VST, rozszerzających możliwości obróbki i wprowadzania efektów do utworu.

Jeśli nie udało Ci się rozwiązać problemu, wezwij naszego fachowca!

Twój komputer będzie najszybszy, jeśli regularnie będziesz go czyścił. Za darmo, co 6 tygodni przyślemy Ci przypomnienie wraz z instrukcjami profilaktycznymi - zapisz się już teraz!

Jeśli ten artykuł Ci się przydał, poleć go znajomym i rodzinie!

Otrzymuj nowe artykuły na e-mail! Podaj swój adres:

Możesz także subskrybować kanał RSS!