Oszczędzanie baterii w laptopie – jak wygasić lub wyłączyć monitor?

Poniżej znajdziesz rozwiązanie swojego problemu. Jeśli jednak ono nie pomoże, wezwij naszego fachowca!

Najlepszym sposobem na oszczędzanie baterii w laptopie jest wyłączanie jego monitora, gdy nie jest używany. Komputer może w tym czasie pracować - pobierać pliki, odtwarzać muzykę, być online na Facebooku itp...

Niestety większość laptopów nie ma przycisku, który pozwala na wygaszenie ekranu. Można ustawić, by był on wyłączany automatycznie po pewnym czasie nie ruszania myszką, ale przeszkadza to podczas oglądania filmów. Z kolei włączenie czarnego wygaszacza ekranu wciąż pobiera dużo prądu, bo monitor jest podświetlany (tyle, że na czarno).

Na szczęście istnieje darmowy program do wyłączania monitora, który działa np. w oparciu o jednoczesne wciśnięcie kilku klawiszy.

Wygaszanie monitora laptopa

Instalacja i konfiguracja programu do wyłączania monitora

Monitor Off Utility dla Windowsa XP, Vista i 7 możesz pobrać w wersji 1.0 z Wydajnego Komputera lub ze strony producenta. Uruchom ściągnięty plik i klikaj: Next, Next, Next. Odznacz "Create a desktop icon", kliknij ponownie Next i Install, a następnie Finish. Jeśli teraz zobaczysz jakiś błąd, pobierz i zainstaluj .NET Framework 2.0. Jeśli błędu nie będzie, zaakceptuj warunki darmowej licencji, zaznaczając "I agree to the terms of this license agreement" i kliknij Accept.

Prawdopodobnie zostaniesz zapytany, czy pobrać nową wersję 1.01. Kliknij Yes, potem Ok, Ok, zaakceptuj ponownie warunki licencji i wciśnij Accept.

Uwaga: możliwe, że teraz zobaczysz błąd o treści "Unhandled exception...". Nie przejmuj się nim (zgłosiłem go autorowi) i kliknij Continue, a następnie Cancel. Odznacz "Automatically check for updates", dzięki czemu nie zobaczysz już tego błędu (za jakiś czas możesz ręcznie zaktualizować aplikację, klikając Help → Check for updates). Zaznacz "Run program in system tray", "Start with Windows" (automatyczne uruchamianie wraz z Windowsem), "Open configuration screen", "Close to tray" i "Minimize to tray on startup". Ustaw opóźnienie wyłączenia monitora na 0 sekund.

Jeśli chcesz, by po ruszeniu myszką (i tym samym aktywowaniu wygaszonego monitora) pokazywał się ekran logowania do Windowsa, zaznacz "Lock Workstation".

Wyłączanie monitora w laptopie skrótem klawiaturowym

Kliknij na przycisk "Setup HotKey", znajdujący się bezpośrednio pod napisem "Turn Off Monitor" i ustaw (zostawiając zaznaczone "Enable HotKey to turn off monitor"), które klawisze (wciśnięte jednocześnie) wyłączą monitor. Ja używam Shift + Alt + S, ponieważ mogę je obsłużyć jedną ręką. Ta kombinacja klawiszy nie jest także wykorzystywana w praktycznie żadnym innym programie. Używany jest lewy Alt, zaś prawy wciąż służy do pisania polskich znaków. Zaakceptuj zmiany, klikając Set.

Jeśli chcesz skrótem klawiaturowym włączać wygaszacz ekranu, kliknij "Setup HotKey" i postąp jak powyżej. Mnie jednak wystarcza wygaszenie monitora, więc polecam kliknięcie rzeczonego przycisku i odznaczenie "Enable HotKey to activate screen saver", a następnie kliknięcie Set.

Możesz zamknąć program - schowa się on obok zegara, w prawym dolnym rogu ekranu. Sprawdź, jak działa skrót, wciskając jednocześnie ustalone przed chwilą klawisze. Wyrób sobie nawyk wciskania ich, gdy odchodzisz od komputera. Porusz myszką, by ponownie uruchomić ekran.

Możesz także wyłączyć ekran, klikając prawym klawiszem myszy na ikonę monitora obok zegara i wybierając "Turn Off Monitor". "Lock Workstation" służy do pokazania ekranu logowania do Windowsa, zaś "Start Screensaver" - do uruchomienia wygaszacza ekranu.

Jeśli nie udało Ci się rozwiązać problemu, wezwij naszego fachowca!

Twój komputer będzie najszybszy, jeśli regularnie będziesz go czyścił. Za darmo, co 6 tygodni przyślemy Ci przypomnienie wraz z instrukcjami profilaktycznymi - zapisz się już teraz!

Jeśli ten artykuł Ci się przydał, poleć go znajomym i rodzinie!

Otrzymuj nowe artykuły na e-mail! Podaj swój adres:

Możesz także subskrybować kanał RSS!