Czytniki RSS i kanały RSS – co to jest?

Poniżej znajdziesz rozwiązanie swojego problemu. Jeśli jednak ono nie pomoże, wezwij naszego fachowca!

Jeśli często odwiedzasz te same witryny w poszukiwaniu nowości, możesz oszczędzić mnóstwo czasu!

Tylko kilka minut zajmie Ci poznanie idei kanałów RSS i ich ustawienie, zaś dziennie na przeglądaniu stron oszczędzisz nawet kilkanaście minut!

Czytniki i kanały RSS oraz Atom

Co to jest kanał RSS (Atom) i czytnik RSS?

Kanał RSS (zwany także Atom) jest lepszym sposobem czytania wiadomości w Internecie. Standardowo, szukając informacji wchodzimy np. na onet.pl i klikamy na odpowiednie działy. Treści czytamy więc na stronie onetu, a towarzyszą im między innymi reklamy i cała szata graficzna portalu - co niestety rozprasza uwagę i powoduje, że strona dłużej się ładuje.

Idealnie by było, gdybyśmy widzieli tylko treść nowości, bez całej otoczki. To właśnie zawiera kanał RSS. Do jego czytania służą czytniki RSS, czyli programy lub strony, które wyświetlają treść pochodzącą z kanału.

Do jednego czytnika możemy podpiąć wiele kanałów RSS, więc zamiast odwiedzać kilka stron w poszukiwaniu nowości, będziemy włączać tylko jeden czytnik - pomyśl, ile czasu oszczędzimy!

W RSS piękne jest to, że prawie zawsze możemy subskrybować (otrzymywać) informacje pochodzące tylko z pewnego działu portalu - np. ze sportu. Do tego wyróżnione są wiadomości, których jeszcze nie czytaliśmy.

W praktyce więc zamiast wchodzić na stronę główną onetu, a następnie na dział sportowy i patrzeć, których informacji nie czytaliśmy (omijając przy tym reklamy), otwieramy czytnik RSS i natychmiast widzimy nieprzeczytane wiadomości sportowe z tego portalu. Jeśli chcemy np. zobaczyć komentarze Internautów, możemy kliknąć tytuł wiadomości i przejść na stronę onetu.

Najlepszy czytnik RSS - Google Reader

Czytnik RSS Google jest stroną internetową, nie wymaga więc pobierania żadnych plików. Ponieważ jest to strona, możemy na nią wejść z dowolnego komputera i np. dokończyć czytanie wiadomości w domu lub pracy. Google Reader jest oczywiście darmowy.

Do obsługi czytnika nie trzeba także zakładać nowego konta - wystarczy nasze konto pocztowe Gmail. Aby dostać się do czytnika, wchodzimy na stronę google.pl/reader lub klikamy na napis "Czytnik" w lewym górnym rogu naszej poczty Gmail. Jeśli trzeba, logujemy się używając naszego konta Gmailowego.

Przy pierwszym wejściu do czytnika mamy propozycję zapisania się na otrzymywanie informacji z pakietów sportowych, wiadomości, czy blogów. Możemy także kliknąć na niebieską zakładkę "Wyszukaj" pod napisem "Odkrywaj i wyszukuj kanały" i poszukać ciekawych kanałów poruszających podane przez nas tematy. Zapewne jednak najbardziej zależy nam na podpięciu stron, które obecnie odwiedzamy. Możemy więc narazie zamknąć omawianą stronę.

Jak używać Czytnik RSS Google?

Zróbmy to na przykładzie. Wejdźmy na serwis, w którym zazwyczaj czytamy wiadomości, a następnie do pożądanego działu. Jeśli po prawej stronie od adresu witryny (a więc w górnej części ekranu) widzimy pomarańczową ikonę, to dana strona oferuje RSS. Ikona ta powinna być widoczna w tej chwili, ponieważ Wydajny Komputer obsługuje RSS (jeśli nie widzisz ikony po prawej stronie od adresu zainstaluj ten dodatek w dwóch kliknięciach). Aby móc czytać nowości z tej strony w Czytniku Google, wystarczy kliknąć na tę ikonę i następnie ewentualnie potwierdzić, że chcemy subskrybować nowości przy użyciu Czytnika Google.

Czytniki i kanały RSS oraz Atom

Czasami ikona ta widoczna jest także bezpośrednio na stronach internetowych, a nie tylko w pasku adresu. Przykładowo, kliknij ikonę obok (lub po prawej w pasku adresu strony), a pod adresem google.pl/reader będziesz otrzymywać artykuły z Wydajnego Komputera. Standardowo zaraz po zapisaniu się do kanału w czytniku wyświetla się 10 najnowszych artykułów z niego pochodzących. Wraz z przeglądaniem kolejnych informacji, Google Reader automatycznie oznaczy je jako przeczytane i przy kolejnych odwiedzinach ich nie wyświetli (chyba, że pod treścią wiadomości zaznaczysz pole "Pozostaw nieprzeczytane").

Aby oszczędzić czas, zapisz się do kanałów RSS stron, które często odwiedzasz, a w przyszłości zamiast wpisywać ich adresy, wpisz tylko jeden - google.pl/reader (lub przejdź do niego ze skrzynki Gmaila).

Jeśli nie udało Ci się rozwiązać problemu, wezwij naszego fachowca!

Twój komputer będzie najszybszy, jeśli regularnie będziesz go czyścił. Za darmo, co 6 tygodni przyślemy Ci przypomnienie wraz z instrukcjami profilaktycznymi - zapisz się już teraz!

Jeśli ten artykuł Ci się przydał, poleć go znajomym i rodzinie!

Otrzymuj nowe artykuły na e-mail! Podaj swój adres:

Możesz także subskrybować kanał RSS!