Darmowy program antywirusowy – Avast
Poniżej znajdziesz rozwiązanie swojego problemu. Jeśli jednak ono nie pomoże, wezwij naszego fachowca!
Aby komputer był w pełni zabezpieczony przed wirusami i programami szpegującymi, musi mieć zainstalowane dwa antywirusy.
Absolutną podstawą jest darmowy antywirus AVG. Jego idealnym uzupełnieniem będzie darmowy program antywirusowy Avast.
W dalszej części artykułu dowiesz się, czy Twój komputer podoła dwóm antywirusom, jak uzyskać darmowy klucz licencyjny Avast oraz skonfigurować tę aplikację.
Ile programów antywirusowych powinieneś mieć?
Obowiązkowo jeden, a jeśli masz na komputerze ważne dane lub wchodzisz za jego pomocą na swoje konto bankowe, to najlepiej dwa. Raz na rok możesz zobaczyć jakiś błąd, gdy obydwa spróbują jednocześnie odwirusować ten sam plik, ale nic złego się nie stanie. Większa liczba antywirusów zbytnio spowolni komputer, praktycznie nie zabezpieczając go dodatkowo. Postępuj zgodnie z poniższymi poleceniami, by dowiedzieć się, czy Twój komputer podoła dwóm antywirusom. Jeśli okaże się, że nie - nie przejmuj się. W 95% przypadków sam darmowy AVG wystarczy.
Naciśnij przycisk Windows (ze znakiem okienek, w lewym dolnym rogu klawiatury) i trzymając go, wciśnij klawisz Pause/Break (prawy górny róg klawiatury). Pojawi się okienko z wyświetloną ilością pamięci RAM, podaną w GB lub MB. Jeśli wynosi ona 1GB lub więcej, komputer powinien poradzić sobie z dwoma antywirusami.
Jeżeli natomiast komputer ma 256MB lub więcej (aż do 1000MB, czyli 1GB) pamięci, to jeden antywirus stanowi maksimum jego możliwości.
W przypadku ilości pamięci mniejszej, niż 256MB, powoduje ona niesamowitą powolność komputera (nawet bez antywirusa) i zanim zrobisz cokolwiek innego, wydaj 100zł na większą ilość pamięci RAM, by odczuć wyraźną zmianę na lepsze.
Pamiętaj - Twoim podstawowym antywirusem powinien być darmowy AVG. Gdy go zainstalujesz, możesz wgrać darmowy program antywirusowy Avast.
Instalacja i darmowy klucz licencyjny (serial) Avasta
Avast jest antywirusem dla systemów Windows XP, Vista i 7. Po pobraniu instalatora Avasta, uruchom go.
W pierwszym kroku odznacz opcję "Dołącz do społeczności użytkowników Avast". Pozostaw odznaczoną opcję "Instalacja użytkownika" i kliknij Dalej. Antywirus zostanie zainstalowany.
Obok zegara pojawi się pomarańczowa ikona. Kliknij ją dwukrotnie, a następnie napis "Zarejestruj program". Wprowadź dane (mogą być fałszywe) i naciśnij przycisk potwierdzenia rejestracji. Od tej chwili program działa w pełni. Będzie także aktualizował się samoczynnie.
Konfiguracja darmowego programu antywirusowego Avast
Antywirus powinien działać skutecznie i niezauważalnie, nie obciążając przy tym komputera. Wprowadź poniższe ustawienia, by Avast tak właśnie się zachowywał.
Najpierw naciśnij na napis "Osłony w czasie rzeczywistym", a następnie na pozycję "Osłona poczty". Wybierz "Zatrzymaj", następnie "Zatrzymaj na stałe" i potwierdź zmianę przyciskiem "Tak". Osłona ta nie będzie Ci potrzebna, bowiem będziesz używać nowoczesnej, bezpiecznej poczty Gmail, a nie wbudowanych w system programów.
W taki sam sposób wyłącz pozycję "Osłona sieciowa" - jest to niepotrzebne duplikowanie dobrej, wbudowanej w system zapory sieciowej.
W prawym górnym rogu ekranu kliknij napis "Ustawienia". Na pierwszej stronie ("Ustawienia podstawowe") odznacz wszystkie opcje.
W zakładce "Aktualizacje" w sekcji "Parametry aktualizacji" zaznacz metodę połączenia z Internetem, której używasz (na 99% jest to połączenie stałe). Kliknij nagłówek "Szczegóły" i pozostaw zaznaczoną jedynie opcję "Pokazuj okno komunikatu w razie wystąpienia błędu".
W zakłace "Praca w tle" zaznacz opcję o tej samej nazwie.
W zakładce "Status Bar" odznacz pozycje "Osłona poczty" i "Osłona sieciowa".
W zakładce "Dźwięki" odznacz pozycję "Włącz sygnały dźwiękowe avast".
Kliknij przycisk Ok, a następnie zamknij okno Avasta. To wszystko! Twój darmowy program antywirusowy działa w tle - jeśli pojawi się jakieś zagrożenie, poinformuje Cię o tym.
Jak jeszcze zabezpieczyć komputer?
Przeczytaj powiązane tematycznie artykuły (poniżej), a w szczególności ten o darmowej zaporze ogniowej.
Jeśli nie udało Ci się rozwiązać problemu, wezwij naszego fachowca!
Twój komputer będzie najszybszy, jeśli regularnie będziesz go czyścił. Za darmo, co 6 tygodni przyślemy Ci przypomnienie wraz z instrukcjami profilaktycznymi - zapisz się już teraz!
Jeśli ten artykuł Ci się przydał, poleć go znajomym i rodzinie!
Fajny opis, bardzo pomocny. Pytanie tylko czy nie powinno sie jeszcze napisac ze 2 slowa o jakosci samego softu, ktora co prawda w porownaniu do komrecyjnego superprofesjonalnego softu – np Symanteca jest moim zdaniem nieco slabszy, natomiast za ta cene to wiadomo – program jest niezly. Ale gdyby jakis porownanie, statystyka, zestawienie?
Idea Wydajnego Komputera jest taka, by nie zostawiać użytkownikowi dylematu, które z prezentowanych rozwiązań ma wybrać.
Informatycy używają prezentowanych tutaj programów – to najlepsza rekomendacja.
Poza tym antywirusy tak naprawdę trudno porównać – niektóre wykrywają dane zagrożenie, kolejne – zupełnie inne.
Generalnie Avast nawet w porównaniu do komercyjnych rozwiązań wypada bardzo pozytywnie. Jest to spowodowane faktem, iż istnieje wersja odpłatna tego oprogramowania. Jedyna więc różnica względem np. Symanteca jest taka, że tutaj mamy do dyspozycji także wersje darmową, która nie jest ograniczona pod kątem wykrywalności zagrożeń, lecz jedynie zbędnych dodatkowych funkcji.