Jak założyć konto pocztowe Gmail

Jeśli jeszcze nie używasz serwisu Gmail do obsługi poczty e-mail, ten artykuł zrewolucjonizuje Twoje życie.

Nie ma w tym ani szczypty przesady. Dzisiaj zmienimy Twój e-mail, przy czym nie stracisz starego adresu ani listów, a nowa skrzynka zaoferuje Ci kompletny brak spamu i reklam, gigantyczną przestrzeń, grupowanie wiadomości w wątki, wbudowany chat tekstowy, głosowy i wideo i wiele, wiele więcej!

Poświęć 15 minut, a otworzysz się na prawdziwą Potęgę Internetu.

Gmail

Zakładanie konta pocztowego Gmail

Gmail to poczta oferowana za darmo przez Google, którego używasz do wyszukiwania informacji. Samo to może świadczyć o jakości usługi. Poczta, to jednak nie wszystko. Dzięki kontu, które zaraz założysz, uzyskasz dostęp do zaawansowanego kalendarza z darmowymi przypomnieniami SMS, darmowego pakietu biurowego online i wielu innych narzędzi.

Wejdź na stronę Gmail.com i wciśnij przycisk Utwórz konto. Na kolejnej stronie podaj wymagane informacje. Zastanów się, czy chcesz występować anonimowo, czy też wolisz, by Twoje imię i nazwisko było znane odbiorcom Twoich wiadomości. Sam adres dobrze jest tworzyć w formacie imię.nazwisko@gmail.com.

Na kolejnej stronie naciśnij przycisk "Pokaż moje konto", a następnie "Przejdź do skrzynki odbiorczej, usługę Buzz wypróbuję później". Ukaże się Twoje nowe konto pocztowe.

Być może u jej góry pojawi się zapytanie o zainstalowanie dodatku "Google Talk Plugin" - jeśli tak się zdarzy, wyraź zgodę. Jest to narzędzie, dzięki któremu będziesz mógł prowadzić rozmowy głosowe i wideo z innymi użytkownikami Gmaila.

Konfiguracja Gmaila krok po kroku

Najpierw zadbamy o to, by listy wysyłane na Twój stary adres trafiały automatycznie do Gmaila, zaś już tam się znajdujące - zostały zaimportowane. Będziesz także mógł wysyłać listy ze swojego starego adresu, lecz przy pomocy przyjaznego Gmaila. Innymi słowy, zachowasz wszystko, co miałeś, a wyraźnie ułatwisz sobie życie.

W Twojej skrzynce są trzy e-maile. Kliknij myszą na ten o tytule "Zaimportuj swoje kontakty i starą pocztę e-mail", a w nim na odnośnik "Importuj kontakty i pocztę". Na kolejnej stronie naciśnij przycisk "Importuj pocztę i kontakty". Postępuj zgodnie z instrukcjami. Jeśli nie jesteś pewien, jaką wartość wprowadzić w któreś pole, pozostaw je niezmienione. Po zakończeniu procesu listy i kontakty będą pobierane do Twojego nowego konta, co może potrwać do kilkunastu godzin.

Ponownie wrócimy do ekranu ustawień, klikając w prawym górnym rogu na "Ustawienia", a następnie na zakładkę "Konta i importowanie". Tym razem klikamy w "Dodaj konto e-mail POP3" i postępujemy zgodnie z instrukcjami - w ten sposób ustawimy automatyczne pobieranie poczty ze starego adresu do skrzynki Gmaila, dzięki czemu będziesz sprawdzał tylko jedno konto, a miał w nim pocztę adresowaną na przynajmniej dwa (możesz dodać kolejne konta pocztowe, z których ma być pobierana poczta).

Jeśli chcesz, by wysyłana przez Ciebie poczta mogła być widoczna dla odbiorcy, jakby była wysłana ze starego adresu, wróć kolejny raz do ustawień z powyższego akapitu i wciskając przycisk "Wyślij pocztę z innego adresu" przejdź jednorazową autoryzację.

Poznajemy pocztę elektroniczną Gmail

W lewym górnym rogu ekranu znajduje się napis "Utwórz wiadomość". Kliknij na nim. W pole "Do:" wpisz przykładowo swój nowy adres (widoczny w prawym górnym rogu strony). Wprowadź temat i treść (zauważ, że masz do dyspozycji opcje formatowania i sprawdzanie pisowni w różnych językach) i wyślij wiadomość.

Możesz także zapisać ją i kontynuować tworzenie później, wybierając "Wersje robocze" po lewej. Gmail zapisuje Twoją wiadomość automatycznie, więc jeśli zabraknie prądu - nie stracisz treści.

Wysłaną przed chwilą wiadomość zobaczysz u góry listy. Kliknij na nią. By odpisać (samemu sobie) kliknij na napis Odpowiedz lub na pole wprowadzania tekstu. Napisz cokolwiek i wyślij wiadomość. Zauważ, jak Gmail złączył te dwa e-maile w jeden wątek o tym samym temacie. W Twojej poprzedniej skrzynce zapewne byłyby to dwa osobne e-maile, rozrzucone między pozostałymi. Klikając na "Odebrane" po lewej zobaczysz, jak wygląda grupowanie w spisie wiadomości.

Listy nieprzeczytane oznaczone są wytłuszczonym drukiem.

Kliknij jeszcze na napis "Wypróbuj czat wideo" po lewej i zainstaluj dodatek, jeśli zostaniesz o to poproszony. Teraz powysyłaj kilka e-mailów. Koniecznie daj nam znać o swoim sukcesie, wysyłając e-mail na adres wydajny.komputer@gmail.com!

Jeśli ktoś z Twoich znajomych używa Gmaila (ma adres z końcówką @gmail.com), będziesz mógł się z nim porozumieć przez czat po lewej tekstowo, głosowo lub przez wideo, o ile wymienicie między sobą wiadomości mailowe.

Zanotuj swój nowy adres, hasło do konta i porozglądaj się po nim, jeśli będziesz mieć czas.

Na dzisiaj to tyle - w kolejnych artykułach poznasz mnóstwo dobrodziejstw, które zyskałeś, tworząc niniejszą skrzynkę.

Twój komputer będzie najszybszy, jeśli regularnie będziesz go czyścił. Za darmo, co 6 tygodni przyślemy Ci przypomnienie wraz z instrukcjami profilaktycznymi - zapisz się już teraz!

Jeśli ten artykuł Ci się przydał, poleć go znajomym i rodzinie!

Otrzymuj nowe artykuły na e-mail! Podaj swój adres:

Możesz także subskrybować kanał RSS!